تاریخ : دوشنبه, ۷ خرداد , ۱۴۰۳ Monday, 27 May , 2024
0

خواندن داده در برنامه نویسی پایتون با استفاده از تابع input

  • کد خبر : 614
  • 01 دی 1401 - 19:12
<strong>خواندن داده در برنامه نویسی پایتون با استفاده از تابع input</strong>

خواندن داده در برنامه نویسی پایتون با استفاده از تابع input اکثر برنامه های واقعی باید اطلاعاتی را از کاربر بخوانند. برای این منظور پایتون از تابع ()input استفاده می کند. تابع ()input به صورت زیر به کار می رود: (” پیغام “) input = متغیر وقتی کنترل اجرای برنامه به تابع ()input برسد، ابتدا پیغام […]

خواندن داده در برنامه نویسی پایتون با استفاده از تابع input

اکثر برنامه های واقعی باید اطلاعاتی را از کاربر بخوانند. برای این منظور پایتون از تابع ()input استفاده می کند. تابع ()input به صورت زیر به کار می رود:

(” پیغام “) input = متغیر

وقتی کنترل اجرای برنامه به تابع ()input برسد، ابتدا پیغام نمایش داده می شود، منتظـر مـی مانـد تـا کـاربر رشته ای را وارد کرده کلید Enter را فشار دهد. به محض این که کاربر کلید Enter را فشار دهد، رشته وارد شده در متغیر قرار میگیرد به عنوان مثال دستور زیر را ببینید:

name = input(“Enter your name:”)

با اجرای این دستور عبارت زیر نمایش داده میشود:

Enter your name:

اکنون کاربر عبارت search360 را وارد کرده کلید Enter را فشار دهد، عبارت  search360  در متغیر name قرار می گیرد.

اکنون دستورات زیر را ببینید

با اجرای این دستورات خروجی زیر نمایش داده میشود:

a= input(“Enter a:”)

b = input(“Enter b:”)

sum = a + b

print(“Sum is “, sum)

Enter a:10

Enter b: 20

۱۰۲۰ Sum is

همان طور که در این خروجی میبینید خروجی حاصل جمع دو عدد وارد شده (یعنی ۱۰ و ۲۰ ) نمی باشد. چون دستورات ()a input و b را به صورت رشته میخوا نند.

پس a =”10″ و b =”20″ می باشد . بنابراین  sum = a + b برابر (۱۰۲۰) اتصال دو رشته a و  b می باشد.

پس اگر بخواهید عددی را بخوانید ابتدا با دستور ()input می توانید آن را به صورت رشته ای بخوانید و با تابع ()int آن را به عدد تبدیل کنید. اکنون، دستورات زیر را ببینید:

a= input(“Enter a:”)

b= input(“Enter b:”)

a = int(a)

b= int(b)

sum = a + b

print(“Sum is “,sum)

با اجرای این دستورات و ورود اعداد ۱۰ و ۲۰ خروجی زیر ظاهر می گردد:

Enter a:10

Enter b:20

Sum is 30

چون، دستور ،اول رشته عددی ۱۰ را میخواند در a قرار میدهد دستور ،دوم رشته عددی ۲۰ را قرار می دهد، دستور سوم، مقدار صحيح int(a)) a ) را در a قرار می دهد، دستور چهارم، صحيح b را در b قرار میدهد، دستور پنجم، جمع a و b یعنی (۳۰) را در sum قرار می دهد و دستور ششم عبارت ۳۰ Sum is را نمایش میدهد. تابع ()input را میتوان در داخل تابع ()int استفاده کرد. در این صورت رشته خوانده شده را بـه عـدد صحیح تبدیل کرده در متغیر قرار می دهد. به عنوان مثال دستور زیر را مشاهده کنید:

n= int(input(“Enter n:”))

با اجرای این دستور عبارت زیر ظاهر میشود:

: Enter n

اکنون اگر کاربر مقدار رشته ای ۱۵ را وارد کند مقدار رشته ای “۱۵” به عدد ۱۵ تبدیل و در n قرار می گیرد. حال اگر کاربر به جای یک عدد اشتباهاً رشته ای را وارد کند که در آن کاراکترهای غیر عددی نظیر ‘ ‘ a تا ‘z’ یا ‘ A’ تا ‘Z’ و غیره وجود داشته باشند، مفسر پایتون پیغام خطای زیر را نمایش میدهد:

Enter n:12A12

Traceback (most recent call last:(

File “<pyshell#2>”, line 1, in <module>

n = int(input(“Enter n“:

ValueError: invalid literal for int() with base 10: ’12A12′

این پیغام خطا به این دلیل است که آرگومان تابع() int  باید شامل رشته ای باشد که فقط از کاراکترهای عددی تشکیل می شود. یعنی، محتوی آرگومان تابع ()int نمی تواند شامل کاراکترهای غیر عددی باشد.

لینک کوتاه : https://search360.ir/?p=614

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برچسب ها
آمورشگاه حسابداری شهر ری آموزش حسابداری در دماوند آموزش حسابداری در فیروزکوه آموزشگاه حسابداری در بابلسر آموزشگاه حسابداری در رباط کریم آموزشگاه حسابداری در شهریار آموزشگاه فنی و حرفه ای در دماوند ادرس دکتر مسعود صیادی اموزش انیمیشن سازی اموزش تری دی مکس اموزش حسابداری در رباط کریم اموزش فنی و حرفه ای اموزشگاه حسابداری در اسلامشهر اموزشگاه فنی و حرفه ای اصفهان اموزشگاه کورل دراو اصفهان اموزشگاه گرافیک اصفهان اینستاگرام دکتر مسعود صیادی بهترین آموزشگاه حسابداری اسلام شهر بهترین آموزشگاه قیروزکوه بهترین آموزشگاه کامپیوتر شهرری بهترین دوره حسابداری در دماوند بهترین دوره حسابداری در شهریار بهترین شیرینی فروشی اصفهان بهترین کیک تولد اصفهان بهترین کیک فروشی اصفهان بهترین گل فروشی در اصفهان تری دی مکس حرفه ای دوره حسابداری در اسلام شهر دوره حسابداری در بابلسر دوره حسابداری در رباط کریم دوره حسابداری در شهریار دوره حسابداری در فیروزکوه دوره حسابدرای در هرمزگان و بندر عباس دوره معماری دوره کورل دارو اصفهان مدل سازی در تری دی مکس مطب دکتر مسعود صیادی کلاس حسابداری در اسلام شهر کلاس حسابداری در بابلسر کلاس حسابداری در هرمزگان و بندر عباس گل فروشی با قیمت مناسب اصفهان یادگیری کورل دراو

You cannot copy content of this page